Negocjacja oprocentowania w trakcie spłaty kredytu – czy jest możliwa?

negocjacja-oprocentowania

Spłata kredytu zazwyczaj odbywa się według wcześniej ustalonego harmonogramu, a kredytobiorca jest zobowiązany do uiszczania równych bądź malejących (w zależności od rodzaju kredytu) rat. Czy mimo to możliwa jest renegocjacja warunków, na jakich została udzielona pożyczka, i zmiana oprocentowania w trakcie spłaty zobowiązania?

Renegocjacje oprocentowania – możliwe, ale nie zawsze skuteczne

Odpowiadając na pytanie zadane w tytule – tak, renegocjacja oprocentowania w trakcie spłaty kredytu jest możliwa, jednak nie zawsze przynosi ona efekty. Aby kredytobiorcy udało się zmniejszyć wysokość oprocentowania, powinien on mieć dobre uzasadnienie, które przekona bank do zmiany warunków umowy. Uzasadnienie to powinno się znaleźć we wniosku, przedstawianym instytucji odpowiedzialnej za udzielenie pożyczki. Niestety, nie ma gwarancji, że bank zgodzi się na obniżenie oprocentowania – utrata pojedynczego klienta nie jest w tym przypadku dla instytucji wystarczającą motywacją.

Kiedy negocjacja oprocentowania może się udać?

Istnieje jednak sytuacja, w której wysoce prawdopodobne jest, że bank przystanie na naszą prośbę dotyczącą zmiany oprocentowania. Jeśli warunki rynkowe w ostatnim czasie uległy zmianie w sposób, który znacząco obniża atrakcyjność i opłacalność zaciągniętego przez nas zobowiązania, mamy szansę wywalczyć korzystniejsze warunki. Szczególnie, jeśli kredyt będzie spłacany przez wiele lat lub został przyznany na bardzo dużą kwotę. To, że w przypadku poważnych zmian rynkowych można negocjować oprocentowanie, jest dla wielu osób istotną informacją, dającą poczucie bezpieczeństwa. Dobrze jest bowiem mieć możliwość modyfikacji warunków kredytu, który nadmiernie uszczupla domowy budżet.

Nieudana renegocjacja oprocentowania – co robić?

Może zdarzyć się, że renegocjacje nie przyniosą oczekiwanego skutku, a nawet – bank nie będzie chciał w ogóle do nich przystąpić. Co zrobić w takiej sytuacji? Jednym z rozwiązań, które może uratować stan naszych finansów, jest konsolidacja kredytów, polegająca na połączeniu zaciągniętych przez nas zobowiązań w jedno. Konsolidacja pozwala spłacić pożyczki na znacznie korzystniejszych warunkach, włączając w to niskie oprocentowanie lub wydłużenie okresu spłaty. Ten rodzaj kredytu jest bardzo opłacalny dla większości osób, które spłacają jednocześnie kilka pożyczek.