Kredyt samochodowy czy gotówkowy – który wybrać na zakup auta?

Kredyt samochodowy czy gotówkowy – który wybrać na zakup auta?

Marzysz o zamienieniu starego auta na nowy, bezawaryjnie działający samochód? A może wyobrażasz sobie siebie za kółkiem wymarzonego modelu, brakuje Ci jednak gotówki na to, aby kupić wybrany pojazd? W takich sytuacjach warto zastanowić się nad sfinansowaniem zakupu samochodu za pomocą środków pozyskanych z kredytu. Każdy, kto chce kupić pojazd, ma do wyboru kredyt samochodowy lub gotówkowy. W naszym tekście przedstawiamy wady i zalety tych rozwiązań oraz podpowiadamy, z czym wiążą się oba typy zobowiązań.

Czym się charakteryzuje kredyt samochodowy?

Kredyt samochodowy zaciągany jest na konkretny cel – jak sama nazwa wskazuje, może on zostać wzięty wyłącznie na zakup pojazdu. Jeśli chodzi o kwotę kredytu, jego wysokość może być właściwie dowolna. Ograniczony za to jest czas, w jakim należy spłacić zobowiązanie – maksymalny okres spłaty kredytu samochodowego to 10 lat. Decydując się zatem na zaciągnięcie tego rodzaju kredytu, musimy mieć na uwadze nasze możliwości finansowe w zakresie wysokości raty – niestety, w przypadku tego zobowiązania nie rozłożymy dużej kwoty na bardzo długi okres spłaty.

Dodatkowo w przypadku kredytu samochodowego banki stosują różne zabezpieczenia, mogące mieć postać: zastawu rejestrowego, przewłaszczenia, depozytu karty pojazdu czy cesji polisy AC.

Kredyt na samochód – a może gotówkowy?

Kredyt gotówkowy to pożyczka, którą możemy zaciągnąć w banku na dowolny cel – także na zakup wymarzonego samochodu. Maksymalna kwota tego zobowiązania jest uzależniona od dochodów kredytobiorcy, a udzielenie kredytu poprzedza staranne obliczenie zdolności kredytowej.

Jeśli chodzi o ten typ pożyczki, nie ma znaczenia, na co kredytobiorca spożytkuje otrzymaną kwotę (która zostaje przelana bezpośrednio na konto lub jest wypłacana ,,do ręki”). Dodatkowo formalności w przypadku tego zobowiązania nie są specjalnie uciążliwe – zazwyczaj, aby otrzymać kredyt gotówkowy wymagany jest dowód osobisty oraz zaświadczenie o zarobkach.

Kredyt samochodowy vs gotówkowy – porównanie

Wydaje, że kredyty gotówkowe są wygodniejszym sposobem na pozyskanie środków na zakup auta. Niestety, ten sposób finansowania ma pewną wadę – kredyty gotówkowe są zazwyczaj znacznie wyżej oprocentowane niż te samochodowe. Wynika to z faktu, że kredyt samochodowy jest dodatkowo zabezpieczany (zastaw rejestrowy, przywłaszczenie na rzecz banku itp.). Zabezpieczenie to wiąże się jednak z pewnymi niedogodnościami. Otóż właścicielem samochodu do czasu całkowitej spłaty kredytu jest bank, jeśli auto ulegnie wypadkowi w okresie spłaty rat, pieniądze z ubezpieczenia przelewane są na konto banku.

Osoby, którym zależy na tym, aby natychmiast po zakupie stać się właścicielami auta, powinny rozważyć wzięcie kredytu gotówkowego. Taka forma zobowiązania niesie ze sobą pewne korzyści – brak zabezpieczenia ze strony banku ogranicza ilość formalności, zatem kredyt gotówkowy możemy uzyskać w stosunkowo niedługim czasie.

Zanim wybierzemy kredyt na zakup pojazdu – czy to samochodowy, czy gotówkowy – powinniśmy zastanowić się, na czym najbardziej nam zależy. Czy naszym priorytetem jest niska rata, czy też pełne prawa do zakupionego pojazdu? Rodzaj zobowiązania oraz konkretną ofertę powinniśmy wybrać w oparciu o nasze możliwości finansowe, oczekiwania i potrzeby.