Kredyt dla osoby pracującej za granicą

Obecnie wielu Polaków przebywa poza granicami naszego kraju w celach zarobkowych. Możliwość otrzymywania wyższego wynagrodzenia za swoją pracę to podstawowy powód, dla którego wiele osób decyduje się na taki ruch. Jednak nawet biorąc pod uwagę stawki w Niemczech czy Anglii, często zarobione pieniądze pozwalają na pokrycie bieżących potrzeb. Ciężko pokryć z ich pomocą większe inwestycje, jak zakup domu czy realizację marzeń. Jednak osoby przebywające na emigracji nie zawsze mają świadomość, że zarobki w obcej walucie nie są przeszkodą do wzięcia kredytu w Polsce. Jak w takim razie otrzymać taki kredyt? Tego dowiecie się z naszego poradnika.

Kredyt gotówkowy dla osób pracujących za granicą

Rynek usług bankowych jest niestety mało przyjazny dla osób, które zarabiają w obcej walucie. Powodem takiego stanu rzeczy jest wprowadzona w Polsce Rekomendacja S, która uniemożliwia polskim bankom udzielanie kredytów osobom zarabiającym w innej walucie niż złoty. Niemniej, Rekomendacja S nie dotyczy wszystkich walut. Zdecydowanie prostsze zadanie mają osoby, które na przykład, zarabiają w euro.

Aby się ubiegać o niego, trzeba przedstawić instytucji finansowej naszą zdolność kredytową. Niekiedy jednak bank będzie wymagał jej wyższego poziomu oraz szczegółowego udokumentowania naszych dochodów. Wynika to z faktu, że udzielenie kredytu gotówkowego osobie, która zarabia w obcej walucie jest dużo bardziej ryzykowne dla banku. Gdy kredytobiorca zaniecha spłacania takiego zobowiązania – bank będzie miał ograniczone możliwości dochodzenia roszczeń.

Dodatkowo kredytobiorca musi przedstawić szereg dokumentów. Niezbędne w tym wypadku będą:

 1. Umowa o pracę za granicą lub kontrakt. Wymagany okres zatrudnienia u obecnego pracodawcy to minimum 6 miesięcy.
 2. Dokument tożsamości lub paszport.
 3. Zaświadczenie o dochodach.
 4. Wykaz wpłat na konto bankowe. Przeważnie bankom wystarczają dowody wpłat z ostatnich 6 miesięcy.
 5. Zeznanie podatkowe, czyli zagraniczny PIT.
 6. Potwierdzenie zameldowania w Polsce.
 7. Nasza historia kredytowa  lub specjalny raport wydany przez zamiejscowe Biuro Informacji Kredytowej.

  Potrzebujesz kredytu?

  Obawiasz się, że Twoja zdolność kredytowa jest zbyt niska? Banki odrzucają Twój wniosek o kredyt? Posiadasz zadłużenie, które chcesz skonsolidować?

  Skontaktuj się

Kredyt hipoteczny dla osób pracujących za granicą

Zakup własnego domu lub mieszkania jest jednym z największych marzeń wielu rodzin. Jednak taka inwestycja często wykraczającą poza dostępny budżet i najczęściej jest wręcz niemożliwą do zrealizowania bez dodatkowego finansowania. To również jest często powód, dla którego tak wiele osób zdecydowało się na emigrację  zarobkową. Niestety na mocy Rekomendacji S ustalonej przez Komisję Nadzoru Finansowego, kredyt hipoteczny może być udzielony tylko w tej walucie, w której kredytobiorca otrzymuje przeważającą część swoich dochodów. Dlatego, żeby starać się o kredyt hipoteczny pracując za granicą musimy posiadać w Polsce współkredytobiorcę. Ponadto, należy być przygotowanym na wkład własny w wysokości 30% oraz przesłanie dodatkowej dokumentacji, takiej jak wyciągi z rachunku bankowego, deklaracja podatkowa, a nawet pozwolenie na pracę w danym kraju czy przetłumaczenie historii kredytowej. Wtedy dopiero możemy starać się o kredyt hipoteczny w PLN. Natomiast jeżeli nasz współkredytobiorca będzie osiągać od nas wyższe wynagrodzenie – wtedy będziemy mogli starać się jedynie o kredyt w obcej walucie.

Podobnie, jak w przypadku kredytu gotówkowego, tak i tutaj będziemy musieli złożyć szereg niezbędnych dokumentów. Oprócz wyciągów z rachunku bankowego, deklaracji podatkowej czy umowy o pracę, trzeba również przesłać dokument potwierdzający naszą tożsamość, historię kredytową, czy zaświadczenie o dochodach.

Jeżeli nie jesteście pewni, czy kwalifikujecie się do starania się o kredyt – zgłoście się do nas. Eksperci z dobrekredytowanie.pl z chęcią przeprowadzą was przez wszelkie formalności oraz doradzą, jaki kredyt jest najlepszy spośród tych, które są aktualnie dostępne.