Na co zwrócić uwagę przy wyborze kredytu? Poradnik dla zielonych

Na co zwrócić uwagę przy wyborze kredytu? Poradnik dla zielonych

Co zrobić, kiedy potrzebujemy sporej ilości gotówki, jednak aktualny stan naszego konta pozostawia wiele do życzenia? W takiej sytuacji oczywistym rozwiązaniem wydaje się kredyt. Obecnie banki i instytucje bankowe oferują rozmaite rodzaje pożyczek, różniące się między sobą wysokością prowizji i oprocentowania, systemem spłaty rat czy rodzajem ubezpieczenia. W poniższym artykule podpowiadamy, jak odnaleźć się w gąszczu zróżnicowanych ofert i wybrać kredyt, który w największym stopniu odpowiada naszym potrzebom.

Określ swoje potrzeby i możliwości

Truizmem jest stwierdzenie, że kredyt powinien być dopasowany do naszych możliwości finansowych. Wiele osób jednak nie bierze sobie do serca tej prostej zasady, a zbyt wysokie raty rujnują ich budżet domowy. Pamiętajmy, że poza samą ratą kredytu możemy mieć do zapłacenia także prowizję czy dodatkowe koszty związane z formalnościami. Miejmy też na uwadze, że większość kredytów posiada zmienne oprocentowanie, przez co wysokość rat może ulec zmianom na przestrzeni czasu.

Przy ustalaniu raty kredytu zachowajmy zdrowy rozsądek – niech zobowiązanie nie będzie określone na maksimum naszych możliwości (wtedy wypadki losowe lub wzrost stóp procentowych  mogą sprawić, że rata okaże się za wysoka). Nie rozkładajmy też kredytu na przesadnie długi okres czasu – wtedy sumaryczna wysokość zobowiązania będzie większa, niż przy krótszym okresie spłaty.

Sprawdź warunki zobowiązania

Prowizja

To jednorazowa opłata, pobierana przez bank podczas przekazywania środków kredytobiorcy. Nie da się jednoznacznie stwierdzić, czy kredyt bez prowizji jest tańszy niż ten z prowizją – porównania można dokonać dopiero po zsumowaniu wszystkich kosztów.

Wkład własny

Szczególnie istotny przy kredytach hipotecznych. Obecnie jego wysokość wynosi około 20% wartości kredytu. Niektóre banki dopuszczają zaciągnięcie kredytu przy zaledwie 10% wkładzie własnym, wymagają jednak przy tym wykupienia dodatkowego ubezpieczenia.

Oprocentowanie

W zależności od rodzaju kredytu oprocentowanie może być stałe lub zmienne. W przypadku większości kredytów mamy do czynienia ze stałą marżą w połączeniu ze zmienną stopą bazową (WIBOR 3M). Kredyty o stałym oprocentowaniu stanowią niewielką część ofert, są też zazwyczaj droższe niż standardowe pożyczki.

Dobrze jest dokładnie sprawdzić zapisy dotyczące nie tylko zmiennej części oprocentowania, ale także marży. Często banki oferują niską marżę, jest to jednak stawka promocyjna, obowiązująca jedynie przez jakiś czas.

Potrzebujesz kredytu?

Obawiasz się, że Twoja zdolność kredytowa jest zbyt niska? Banki odrzucają Twój wniosek o kredyt? Posiadasz zadłużenie, które chcesz skonsolidować?

Skontaktuj się

Ubezpieczenie

W zależności od rodzaju i wysokości kredytu bank może klientowi zaproponować wykupienie ubezpieczenia lub wymagać zawarcia umowy dotyczącej wybranej polisy. Najczęstsze typy ubezpieczeń (przy kredytach gotówkowych) to na wypadek śmierci oraz od utraty pracy. Warto wiedzieć, że często przy kredytach bezprowizyjnych koszt składki ubezpieczeniowej jest dość wysoki.

Skorzystaj z porównywarek kredytów

Obecnie w sieci funkcjonuje wiele rankingów kredytów hipotecznych, gotówkowych, konsolidacyjnych i innych – warto z nich skorzystać, zanim wybierzemy ofertę konkretnej instytucji. Nawet jeśli w takiej internetowej porównywarce nie znajdziemy odpowiadającego nam kredytu, zyskamy pojęcie dotyczące średnich kosztów zobowiązań w różnych bankach, sprawdzimy w przybliżeniu wysokość raty kredytu i zyskamy wstępne informacje na temat formalności, które będziemy musieli dopełnić przy konkretnej pożyczce.