Kredyty konsolidacyjne dla zadłużonych – kiedy możesz ubiegać się o kredyt

Kiedy masz kilka kredytów (nawet w różnych bankach) i każdego miesiąca borykasz się z problemem spłaty kilku rat, to dobrym rozwiązaniem może być zamiana tych kilku zobowiązań w jedno. Umożliwia to kredyt konsolidacyjny. Jak uzyskać taki kredyt i kiedy można się o niego ubiegać?

Kredyty konsolidacyjne – dla kogo?

Połączenie kilku kredytów w jeden (konsolidacja), to usługa, w ramach której wszystkie (bądź wybrane) zobowiązania finansowe, łączy się w jedno, które będzie realizowane przez jeden bank. To dobry pomysł w trzech sytuacjach:

  • kiedy mamy kilka kredytów i wygodniej jest nam płacić jedną ratę za wszystko niż przelewać kilka razy pieniądze do różnych banków,
  • kiedy mamy problemy ze spłatą obecnych zobowiązań i chcemy wydłużyć okres kredytowania, by tym samym móc spłacać raty terminowo,
  • kiedy potrzebujemy dodatkowej gotówki i chcemy „dobrać” ją do istniejącego kredytu.

O kredyty konsolidacyjne ubiegają się zatem osoby zadłużone – posiadające kilka kredytów.

Kredyty konsolidacyjne dla zadłużonych z dodatkową pożyczką

Na kredyt konsolidacyjny najczęściej decydują się osoby mające problem ze spłatą wszystkich zobowiązań w terminie, bo dzięki temu rozwiązaniu są w stanie je spłacić. Zaciągnięcie takiego kredytu też wiąże się jednak z opłatami. Najczęściej jest to opłata za udzielenie kredytu czy polisa ubezpieczeniowa. Osoba zadłużona zazwyczaj nie ma środków na to, by móc taki kredyt konsolidacyjny zaciągnąć. Dlatego banki oferują kredyty konsolidacyjne dla zadłużonych z dodatkową pożyczką. Najczęściej zatem ten dodatkowy zastrzyk gotówki nie zostaje przeznaczony na konsumpcję czy zakupy, ale właśnie na obsługę nowego kredytu.

Czy kredyty konsolidacyjne są tańsze?

Oglądając reklamy w TV można mieć wrażenie, że połączenie kilku kredytów w jeden da nam niższą ratę i całość zobowiązania będzie niższa niż przed konsolidacją. Mówiąc wprost, reklama przekonuje nas, że jakimś cudem nasz kredyt się zmniejszy. Niestety, o ile rata może być niższa, to całość kredytu już nie.

Decydując się na kredyt konsolidacyjny trzeba pamiętać o tym, że konsolidacja nie sprawi, że nasze zadłużenie się zmniejszy. Do spłaty będzie tyle samo (a może być więcej, bo niekiedy ponownie trzeba zapłacić prowizję lub ubezpieczenie). Pozwala natomiast wydłużyć okres kredytowania i dzięki temu zmniejszyć poszczególne raty miesięczne, co daje możliwość spłaty zadłużenia jeśli nie jesteśmy w stanie w tym momencie regulować należności. Kredyt konsolidacyjny może też obniżyć oprocentowanie i dzięki temu zmniejszy się kwota odsetek.

Kredyty konsolidacyjne przy chwilówkach, opóźnieniach w spłacie czy umowach – zlecenie

Czy kredyt konsolidacyjny można otrzymać przy istniejącym zadłużeniu, z którym już zalegamy? Co w sytuacji, kiedy poza kredytami w banku mamy też kredyty w instytucjach parabankowych? Czy kredyt konsolidacyjny otrzyma osoba starsza, jeśli okres spłaty zadłużenia przekraczałby 70 lat? Takie sytuacje są dość trudne, ale nie niemożliwe. Jeśli chcesz dowiedzieć się, jakie masz możliwości, to skontaktuj się z nami!