Kredyt dla przedsiębiorstw – jaki wybrać?

Kredyt dla przedsiębiorstw – jaki wybrać?

Każda z firm, prędzej czy później, potrzebuje zewnętrznego źródła finansowania. Dodatkowe środki przydają się nie tylko wtedy, gdy rozkręcamy biznes lub mamy chwilowe problemy finansowe, ale także kiedy chcemy zainwestować w nowe rozwiązania lub zmodernizować istniejące już przedsiębiorstwo. W artykule podpowiadamy, jaki kredyt wybrać dla firmy – przedstawiamy rodzaje zobowiązań i wskazujemy czynniki, które są kluczowe przy decydowaniu się na konkretną pożyczkę.

Rodzaje kredytów dla firm

Kredyt odnawialny

To pożyczka, która działa podobnie jak debet na koncie bankowym. Na podstawie wysokości Twoich wpływów ustalany jest limit dodatkowych środków, które, w zależności od potrzeb, możesz wykorzystać bądź nie. Zaletą tej formy kredytu jest naliczanie odsetek od faktycznie wykorzystanej kwoty.

Kredyt obrotowy

Często wybierany w przypadku firm mających problemy z płynnością finansową. Kredyt ten ma wiele zalet: formalności załatwia się dość szybko (często elektronicznie), zobowiązanie nie wymaga zabezpieczenia, a przedsiębiorstwo nie jest rozliczane z tego, na co wydało pieniądze. Tego rodzaju pożyczki zazwyczaj udziela się na okres spłaty od roku do pięciu lat.

Kredyt inwestycyjny

Długoterminowe zobowiązanie (nawet do 20 lat), które udziela się na wysokie kwoty. Celem takiego kredytu jest sfinansowanie modernizacji przedsiębiorstwa lub powiększenie jego majątku. Ten rodzaj zobowiązania wiąże się jednak z pewnymi niedogodnościami – koniecznością posiadania wkładu własnego, opracowaniem biznesplanu czy dodatkowymi formalnościami.

Kredyt pomostowy

Dedykowany przedsiębiorstwom, które oczekują na przyznane dofinansowania (np. z dotacji unijnych). Ten rodzaj zobowiązania umożliwia utrzymanie płynności finansowej i z racji tego, że jest dla banku mało ryzykowny (dofinansowanie jest już przyznane) łatwo go otrzymać.

Kredyt hipoteczny

Kredyt hipoteczny charakteryzuje się wysokimi kwotami maksymalnymi oraz długim okresem kredytowania. Aby go uzyskać, powinniśmy zadbać o to, aby nasze przedsiębiorstwo nie zalegało z płatnościami. Pewną wadą tej formy pożyczki jest to, że informacje o zaciągniętym zobowiązaniu wpisywane są w księgi wieczyste.

Kredyt lombardowy

Jak sama nazwa wskazuje, ten typ kredytu zazwyczaj udzielany jest ,,pod zastaw”. Zastawem mogą być papiery wartościowe, towary i inne ruchomości, które znajdują się w rękach banku do czasu całkowitej spłaty zobowiązania.

Jaki kredyt wybrać?

Zanim zdecydujemy się na konkretne zobowiązanie, musimy wziąć pod uwagę kwestie takie jak:

  • cel, na który przeznaczymy środki (finansowanie bieżącej działalności lub inwestycji);
  • optymalna wysokość zobowiązania (możliwa do spłacenia, a jednocześnie finansująca Twoje cele);
  • całkowity koszt kredytu (związany z dodatkowymi opłatami lub zmiennym oprocentowaniem);
  • poziom skomplikowania formalności i czas oczekiwania na decyzję banku.

Kiedy już weźmiesz pod uwagę wszystkie powyższe czynniki i wybierzesz rodzaj kredytu, możesz zastanowić się nad ofertami konkretnych banków. Aby je porównać, warto wykorzystać rozmaite internetowe wyszukiwarki czy skorzystać z pomocy doradcy kredytowego. Tylko poprzez dokładną analizę ofert dla klientów biznesowych możliwy jest wybór najkorzystniejszego zobowiązania.