Kredyt dla freelancera – jak zdobyć finansowanie, gdy masz niską zdolność kredytową?

Freelancerzy to dynamicznie rozwijająca się grupa zawodowa, do której należą osoby pracujące bez etatu, najczęściej w oparciu o umowę o dzieło. Taki sposób rozliczeń ma niewątpliwe atuty – niższe podatki, brak konieczności odprowadzania składek ZUS, a często również 50% procentowe koszty uzyskania przychodu. Problem może pojawić się w momencie starania się o kredyt. Czy freelancer ma szansę zaciągnąć tego typu zobowiązanie? W jaki sposób udokumentować swoje dochody?

Do grupy freelancerów należą między innymi graficy komputerowi, programiści, copywriterzy, tłumacze, dziennikarze, korektorzy, a powszechny dostęp do internetu sprawia, że współcześnie taka forma pracy staje się coraz bardziej popularna. Freelancer zazwyczaj rozlicza się na podstawie umowy o dzieło lub wystawia faktury w ramach prowadzenia działalności gospodarczej. O ile w tej drugiej sytuacji dochody zazwyczaj są stałe i można je bez problemu udokumentować, tak w przypadku freelancerów pracujących w oparciu o umowy o dzieło uzyskanie kredytu może wiązać się z różnymi utrudnieniami.

Kredyt dla freelancera – czy to możliwe?

Jesteś freelancerem i potrzebujesz zastrzyku gotówki? Zajmujesz się grafiką komputerową i chcesz zainwestować w profesjonalne oprogramowanie, jednak nie jesteś w stanie sfinansować wszystkich wydatków z własnej kieszeni? Kredyt dla freelancera może rozwiązać Twoje problemy. Żeby jednak otrzymać dodatkowe środki, należy udowodnić, że jest się wiarygodnym klientem, który będzie w stanie spłacić zobowiązanie.

Warto pamiętać, że banki przy ocenianiu zdolności kredytowej klientów biorą pod uwagę rodzaj umowy, na podstawie której jest on zatrudniony. Najlepszą sytuację mają kredytobiorcy zatrudnieni na podstawie umowy o pracę na czas nieokreślony, jednak osoby rozliczające się na postawie umów cywilnoprawnych nie są na straconej pozycji.

Cyklicznie wykonujesz zlecenie lub dzieło na rzecz określonego podmiotu? Nawiązałeś stałą współpracę z kontrahentem i uzyskujesz z tego tytułu wysokie dochody? Zarówno czas trwania umowy, jej ciągłość, a także wysokość dochodów mają duże znaczenie przy staraniu się o kredyt dla freelancera. Doradcy finansowi podkreślają, że w przypadku umów cywilnoprawnych banki zazwyczaj wymagają, żeby umowa trwała od co najmniej pół roku. Dodatkowo coraz więcej kredytodawców dopuszcza łączenie dochodów z różnych źródeł, zatem projektant stron internetowych, wykonujący witryny www dla kilku różnych kontrahentów, może liczyć na to, że bank weźmie pod uwagę całość jego dochodów.

Jak uzyskać kredyt bez zdolności?

Jesteś freelancerem, który uzyskuje zróżnicowane dochody? W jednym miesiącu zarabiasz 10 tysięcy złotych, a w kolejnym zdecydowanie mniej? Wpływy możesz udokumentować przedstawiając wyciągi z rachunku. Wiele banków wymaga również przedstawienia zaświadczenia z ZUS o podstawie naliczania składek za ostatnie 6 miesięcy. W takiej sytuacji najlepiej jednak skonsultować się z profesjonalnym doradcą finansowym, który realnie oceni Twoje szanse na kredyt bez zdolności i złoży wniosek do banku, który najbardziej przyjaźnie traktuje freelancerów oraz osoby pracujące w oparciu o umowy cywilnoprawne.