Jakie warunki należy spełnić, żeby otrzymać kredyt?

Kredyt to rodzaj umowy, na podstawie której bank wypłaca nam określoną ilość gotówki na pewien cel. Jest to prosty sposób, by otrzymać dodatkowy zastrzyk gotówki i spełnić nasze marzenia. Rodzajów kredytów jest wiele i każdy z nich rządzi się swoimi prawami. Możemy wyórznić, chociażby kredyt gotówkowy, hipoteczny lub konsolidacyjny. Jakie warunki musimy spełnić, by otrzymać każdy z nich? Tego dowiecie się z naszego najnowszego artykułu.

Kredyt gotówkowy

Jest to rodzaj kredytu, który najczęściej jest wypłacany kredytobiorcy w całości w gotówce. Taki zastrzyk gotówki możemy uzyskać od banku bez podania celu, na który go przeznaczmy. Najczęściej jest on określany jako kredyt konsumpcyjny, ponieważ przeznaczamy go na różne potrzeby, przykładowo na zakup nowego sprzętu RTV i AGD, gdy ten się zepsuje. Aby go otrzymać, musimy posiadać odpowiednią zdolność kredytową.

Drugim czynnikiem jest wiarygodność kredytowa, czyli nasza historia spłaty poprzednich lub obecnych zobowiązań finansowych. Jeżeli nie miałeś problemu z odpowiednim regulowaniem poprzednich rat – możesz być spokojny.

Następnym krokiem będzie dostarczenie odpowiedniego kompletu dokumentów, czyli dokumentu potwierdzającego naszą tożsamość oraz zaświadczenia o zarobkach. Warto wspomnieć, że jest również możliwe wzięcie kredytu bez takiego oświadczenia. Jest to opcja dla osób, które posiadają niskie przychody lub są zatrudnione na umowę zlecenie, lub dzieło. Często jednak kwota takiego zobowiązania jest niższa, lecz również wymaga mniejszej liczby formalności

Po spełnieniu tych kroków, pozostało nam tylko czekać na decyzję banku. Jeżeli nie jesteś pewien, jakich formalności trzeba dopełnić lub masz problem z wyborem odpowiedniego kredytu gotówkowego, skorzystaj z pomocy naszych ekspertów. Z chęcią poradzimy ci, na co zwrócić uwagę podczas całego procesu starania się o kredyt.

Kredyt hipoteczny

Ten rodzaj zobowiązania różni się od kredytu gotówkowego, ponieważ uzyskujemy go na konkretny cel. W tym wypadku jest to kupno mieszkania. Jakie wymogi trzeba spełnić w tym przypadku?

Zaczynamy, tak samo, jak poprzednio, od zdolności kredytowej. Bank na podstawie dostarczonych przez nas dokumentów i własnego sprawdzenia oceni, czy możemy wziąć taki kredyt. Później przychodzi czas na dostarczenie zaświadczenia o zarobkach. W tym przypadku jest ono o tyle ważne, ponieważ bank na jego podstawie wydaje swoją decyzję. Jest to również często bardziej rygorystyczne niż w przypadku kredytu gotówkowego. Wszystko zależy również od tego, jakie mieszkanie chcemy kupić. Bank będzie oczekiwał pewnego poziomu dochodów, jeżeli chodzi o zakup kawalerki, a innego, często wyższego, jeżeli chodzi o zakup mieszkania z dwoma lub trzema pokojami. Najprostszym sposobem na wyliczenie, jak duży kredyt na mieszkanie może Ci przysługiwać, jest pomnożenie Twojego miesięcznego dochodu razy 80.

Jeżeli wszystko będzie dobrze, czyli wysoka zdolność kredytowa a zarobki na odpowiednio wysokim poziomie względem naszego celu, wtedy czekamy na pozytywną decyzję banku. Pamiętajmy jednak, że kredyt hipoteczny to zobowiązanie długoterminowe, dlatego warto sprawdzić wszystkie oferty dokładnie, żeby wybrać najkorzystniejszą dla nas.

Potrzebujesz kredytu?

Obawiasz się, że Twoja zdolność kredytowa jest zbyt niska? Banki odrzucają Twój wniosek o kredyt? Posiadasz zadłużenie, które chcesz skonsolidować?

Skontaktuj się

 

Kredyt konsolidacyjny

Ostatni z opisywanych przez nas typów kredytów to konsolidacyjny. Polega on na połączeniu wszystkich posiadanych przez nas zobowiązań w jedno. Zamiast kilku rat, płacimy tylko jedną, co z pewnością przyniesie ulgę naszemu portfelowi. Możliwe do skonsolidowania kredyty to: gotówkowy, ratalny, samochodowy czy też karty kredytowe. Musimy jednak pamiętać, że takie rozwiązanie nie będzie dostępne dla wszystkich.

Zanim bank podejmie decyzję o udzieleniu takiego typu zobowiązania, dokładnie sprawdzi naszą sytuację finansową. Należy pamiętać, że weryfikacji podlega każde wcześniejsze zobowiązane kredytowe, które braliśmy. Dlatego osoby, które nie posiadają zdolności kredytowej, niestety nie mogą liczyć na kredyt konsolidacyjny.

Dodatkowo w przypadku tego kredytu musimy liczyć się z dużą ilością formalności. Bank bowiem poprosi kredytobiorcę o dostarczeniu szeregu zaświadczeń o obecnym stanie zadłużenia oraz dokumentów, potwierdzających nasze dochody.
Jak w przypadku dwóch pozostałych, tak i tutaj możemy znaleźć szereg ofert w różnych bankach, które pozwalają na zaciągnięcie takiego kredytu. Ważne, żeby wybrać tą najlepszą, która będzie miała niskie oprocentowanie oraz wysoką kwotę kredytu.

Jeżeli potrzebujesz pomocy, w przebrnięciu przez szereg ofert i formalności – służymy swoją radą. Wspólnie na pewno uda nam się wybrać najlepszą opcję!

 

Źródła:

  1. https://www.totalmoney.pl/artykuly/541537,kredyty-gotowkowe,jakie-warunki-nalezy-spelnic–by-otrzymac-kredyt-gotowkowy,1,1
  2. https://www.ing.pl/wiem/hipoteki/ile-musisz-zarabiac-by-otrzymac-kredyt-hipoteczny
  3. https://www.bankier.pl/smart/kredyt-konsolidacyjny-co-to-jest-rodzaje-i-warunki