Czym są wakacje kredytowe i kto może z nich skorzystać?

Spłacanie kredytu to naprawdę niemałe obciążenie dla domowego budżetu. Nawet najlepiej przekalkulowana sytuacja finansowa może nas jednak zaskoczyć nieprzewidzianymi wydatkami. W takiej sytuacji terminowe uregulowanie kolejnych rat może okazać się bardzo trudne. Rozwiązaniem są wakacje kredytowe.

Czym są wakacje kredytowe?

Terminem tym określa się przesunięcie spłaty jednej bądź kilku rat zaciągniętego kredytu. Wyraźnie należy zaznaczyć, że wakacje kredytowe to nie sposób na uniknięcie spłaty zadłużenia. Jest to jedynie zawieszenie spłaty na ustalony z bankiem czas. Kolejne raty zostają spłacane w innym terminie.

Kiedy przydają się wakacje kredytowe?

To rozwiązanie, które okazuje się być idealne w przypadku dodatkowych wydatków i wynikających z tego czasowych kłopotów z terminową spłatą kolejnych rat. Należy jednak pamiętać, aby do banku zgłosić się jeszcze zanim minie termin spłaty danej raty.

Kto oferuje wakacje kredytowe?

Możliwość skorzystania z wakacji kredytowych daje obecnie zdecydowana większość banków. Ubiegać się o niej mogą osoby, które mają na swoim koncie pożyczkę gotówkową, na samochód, a nawet hipoteczny kredyt mieszkaniowy. Co ważne, dzisiaj wakacje kredytowe oferują nie tylko banki, ale również parabanki, czyli prywatne firmy pożyczkowe, których na naszym rynku usług finansowych nie brakuje.

Na jakich warunkach przyznawane są wakacje kredytowe?

Potrzebujesz kredytu?

Obawiasz się, że Twoja zdolność kredytowa jest zbyt niska? Banki odrzucają Twój wniosek o kredyt? Posiadasz zadłużenie, które chcesz skonsolidować?

Skontaktuj się

Jest to zawsze kwestia ustalana indywidualnie z klientem. Oznacza to, że w każdej instytucji warunki przyznawania wakacji kredytowych mogą się nieco różnić. W zdecydowanej większości przypadków banki pozwalają na skorzystanie z tej formy odpoczynku od kredytu raz w roku. Możliwa jest również sytuacji, kiedy to wakacje kredytowe dostępne są tylko raz przez cały czas trwania umowy kredytowej. Warto jeszcze przed podpisaniem umowy z bankiem dowiedzieć się, jakie są zasady przyznawania wakacji kredytowych. Kwestie te są dokładnie uregulowane w umowie podpisywanej podczas zaciągania kredytu lub pożyczki.

Jak skorzystać z wakacji kredytowych?

Jeżeli zamierzamy skorzystać z wakacji kredytowych, musimy poinformować o tym bank lub parabank. Nigdy nie wolno po prostu zrezygnować z wpłaty kolejnej raty. Warto, aby instytucja, od której pożyczyliśmy pieniądze, dowiedziała się o naszym zamiarze skorzystania z wakacji kredytowej z mniej więcej dwutygodniowym wyprzedzeniem (czyli przed terminem wpłaty kolejnej raty). W większości wypadków wymagane jest złożenie stosownego wniosku.

UWAGA: tak bank, jak i parabank mają prawo odmówić nam udzielenia wakacji kredytowych. Sytuacja taka ma miejsce zazwyczaj wówczas, gdy dotychczas nie regulowaliśmy swoich zobowiązań w terminie.

Wakacje kredytowe to rozwiązanie, które pozwala uniknąć poważnych kłopotów finansowych. Zabezpieczają nas przed pojawieniem się negatywnych zapisów w naszej historii kredytowej. Nic nie kosztują, a sprawiają, że bank traktuje nas jak poważnych kredytobiorców, którym zależy na regularnym spłacaniu swojego zadłużenia.