BIG – czy można samodzielnie sprawdzić informacje o sobie w systemie BIG?

Planujesz zaciągnąć kredyt w banku, ale obawiasz się, że Twój wniosek zostanie odrzucony? A może w przeszłości miałeś podobne problemy i chcesz sprawdzić, czy masz szanse ubiegać się o raty w sklepie? Czy informacje zgromadzone w BIG można samodzielnie zweryfikować? Sprawdziliśmy to!

Weryfikacja BIG – czy to możliwe?

Niezapłacone mandaty, niespłacone zobowiązania lub poważne opóźnienia w regulowaniu rat – takie czynniki mogą negatywnie wpłynąć na historię kredytową konsumenta i w przyszłości utrudnić mu zaciąganie kolejnych zobowiązań. Chcesz upewnić się, że Twoja historia jest pozytywna i nie masz się czego obawiać?

Ustawa z dnia 9 kwietnia 2010 r. o udostępnianiu informacji gospodarczych i wymianie danych gospodarczych wprowadziła możliwość bezpłatnego sprawdzania zasobów zgromadzonych w biurze informacji gospodarczej. Takie uprawnienie przysługuje raz na 6 miesięcy każdemu konsumentowi, który chce zaczerpnąć informacji na temat swojej historii kredytowej. W przypadku osób, które chcą częściej weryfikować dane zgromadzone w BIG, obowiązują opłaty, np. za sprawdzenie informacji w Rejestrze Dłużników ERIF zapłacimy 3 złote brutto.

Jak sprawdzić informacje w BIG?

Potrzebujesz kredytu?

Obawiasz się, że Twoja zdolność kredytowa jest zbyt niska? Banki odrzucają Twój wniosek o kredyt? Posiadasz zadłużenie, które chcesz skonsolidować?

Skontaktuj się

Chcesz uzyskać dostęp do danych zgromadzonych na Twoim koncie w biurze informacji gospodarczej? Zależy Ci na weryfikacji biura InfoMonitor, KRD lub ERIF? W takiej sytuacji konieczna będzie rejestracja oraz potwierdzenie tożsamości konsumenta za pomocą dowodu osobistego.

W przypadku Krajowego Rejestru Długów rejestracja odbywa się przez internet, a do weryfikacji tożsamości służy elektroniczny skan dowodu. Z kolei InfoMonitor oraz ERIF umożliwiają również rejestrację osobistą w siedzibie biura. Po wykonaniu tych czynności wstępnych, można przystąpić do sprawdzania informacji na swój temat – zarówno pozytywnych, jak i negatywnych. Informacje pozytywne pojawiają się w BIG wtedy, kiedy konsument terminowo reguluje zobowiązania – w przeciwnym wypadku w biurze gromadzą się informacje negatywne. Istnieje też możliwość skorzystania z opcji „Automonitoringu”, dzięki któremu dane na temat konsumenta będą przesyłane na bieżąco na jego adres e-mail, np. w momencie wystąpienia zmian w informacjach gospodarczych zgromadzonych na koncie w BIG.

Dlaczego warto sprawdzić informacje w BIG?

Funkcjonujące w Polsce biura informacji gospodarczej pomagają konsumentom uzyskać rzetelne dane na temat historii kredytowej. To jednak nie wszystko – w BIG możemy również sprawdzić, czy nikt nie próbował posłużyć się naszym podrobionym lub skradzionym dokumentem tożsamości. Sprawdzenie dokumentu jest bezpłatne.

Dzięki skorzystaniu z opcji automatycznych powiadomień, możemy też otrzymać monit w sytuacji, kiedy firma pożyczkowa lub bank złoży w BIG zapytanie o nas. Może to być dla nas sygnał, że osoba działająca niezgodnie z prawem złożyła wniosek o kredyt lub pożyczkę w naszym imieniu.