Bezpieczeństwo pożyczek przez internet – na co zwracać uwagę wybierając ofertę i podając swoje dane osobowe

Bezpieczeństwo danych osobowych to zagadnienie, któremu w dobie powszechnego dostępu do internetu warto poświęcić trochę czasu. Interesuje Cię pożyczka przez internet i zastanawiasz się, jak chronić swoje dane przed wykorzystaniem przez osoby niepowołane? Skorzystaj z kilku prostych wskazówek i zadbaj o bezpieczeństwo.

Powszechny dostęp do internetu sprawia, że coraz więcej osób pada ofiarą oszustów wyłudzających dane osobowe. Ryzyko istnieje nie tylko podczas zakupów w sklepie internetowym czy dokonywania płatności online, ale również przy składaniu wniosku o przyznanie pożyczki przez internet. Hakerzy wykorzystują zdobyte dane w różny sposób – handlują nimi, udostępniając innym podmiotom, a czasem nawet dokonują wyłudzeń kredytów na obce dane. Oszuści biorą na celownik między innymi imię i nazwisko, adres zamieszkania, numer PESEL, a także hasła do profili na portalach pożyczkowych. Jak przeciwdziałać temu zjawisku?

Pożyczka przez internet – przezorny zawsze ubezpieczony

Chcesz zaciągnąć szybką pożyczkę online? W pierwszej kolejności zweryfikuj podmiot, którego ofertą jesteś zainteresowany. W lipcu 2017 roku Komisja Nadzoru Finansowego uruchomiła Rejestr Firm Pożyczkowych, w którym znajdują się dane dotyczące pośredników kredytowych. Instytucje chcące rozpocząć działalność pożyczkową, muszą sprostać wielu wymaganiom KNF, np. przedstawić zaświadczenie o niekaralności członków zarządu czy udokumentować wysokość kapitału zakładowego.

Jak podkreślają przedstawiciele KNF, firmy działające nielegalnie obawiają się rejestracji, a sam fakt pojawienia się konkretnej instytucji na liście, zmniejsza ryzyko związane z wykorzystaniem naszych danych osobowych do celów innych niż zaciągnięcie pożyczki. Firmę oferującą pożyczki przez internet można też wyszukać w Krajowym Rejestrze Sądowym.

Bezpieczna sieć www a pożyczka przez internet

Samo zweryfikowanie firmy pożyczkowej to nie wszystko – nawet najbardziej uczciwa instytucja może paść ofiarą hakerów, którzy wyłudzają dane osobowe w czasie połączenia internetowego. Żeby temu zapobiec, upewnij się, że w pasku adresu widnieje charakterystyczna zielona kłódka, która oznacza, że połączenie zostało zaszyfrowane za pomocą protokołu SSL i jest w pełni bezpieczne.

Warto też stworzyć silne hasło do profilu na portalu pożyczkowym – hasła składające się z ciągu cyfr, małych i dużych liter oraz znaków specjalnych są wyjątkowo trudne do złamania. Nie zapisujmy go np. w telefonie lub wirtualnej chmurze, a po zakończeniu każdej sesji zadbajmy o wylogowanie się.

Interesuje Cię pożyczka przez internet? Pamiętaj, że bardzo ważna jest również kwestia samego połączenia internetowego. Eksperci radzą, żeby nie składać wniosków o pożyczkę w czasie korzystania z bezprzewodowego internetu wi-fi w kawiarni czy galerii handlowej – niezabezpieczone sieci mogą zwiększać ryzyko wyłudzenia danych osobowych.