Zdolność kredytowa przedsiębiorstw – pomysły na finansowanie firm

Odmowa udzielenia kredytu firmie nie musi oznaczać końca planów o kolejnej inwestycji. Nawet, jeśli była to próba podjęta w kolejnym już banku. Co zrobić, gdy bank negatywnie ocenił zdolność kredytową przedsiębiorstwa?

Na to, czy bank zdecyduje się przyznać kredyt firmie, wpływa wiele czynników. Zdolność kredytowa przedsiębiorstw zależy bowiem nie tylko od wyników przedstawionych w załączonym do wniosku sprawozdaniu finansowym, ale też oceny sytuacji w branży, w której działają, biegłości kadry menedżerskiej oraz liczby stałych klientów.

Najważniejsza jest jednak analiza wskaźnikowa na podstawie finansowego sprawozdania firmy ubiegającej się o kredyt. Wykonuje się ją na w oparciu o trzy główne wskaźniki – rentowności i zyskowności, płynności oraz zadłużenia. Jak dokładnie przebiega ta analiza? I co zrobić, jeśli zdolność kredytowa naszej firmy nie jest wystarczająca?

Badanie zdolności kredytowej przedsiębiorstwa

Pierwszy ze wspomnianych wskaźników mówi bankowi, jak duże zyski firma może wypracować z określonej, zainwestowanej kwoty. By to ocenić, bierze się pod uwagę wskaźnik rentowności majątku (dzięki niemu bank dowiaduje się ile zysku przynosi dana inwestycja) oraz podobne do niego: wskaźnik rentowności kapitału własnego i wskaźnik rentowności przychodu.

Drugi wskaźnik, czyli płynność finansowa, to źródło wiedzy o tym, czy firma ubiegająca się o kredyt ma zdolność regulowania bieżących zobowiązań. W jego ramach wyróżnia się dwa wskaźniki – płynności bieżącej oraz szybkiej. Pierwszy z nich ocenia możliwość regulowania zobowiązań posiadanymi środkami obrotowymi, a drugi – natychmiastową zdolność do spłaty zaciągniętych zobowiązań.
Z kolei wskaźnik zadłużenia, inaczej nazywany wskaźnikiem wypłacalności, ocenia poziom zadłużenia danego przedsiębiorstwa i tym samym jego wypłacalność.

Finansowanie dla spółek bez BIK

Czynników decydujących o przyznaniu kredytu naszej firmie jest, jak widać, dość sporo. Niewielkie i średnie przedsiębiorstwa muszą więc przygotować się na to, że w wielu bankach spotkają się z decyzją odmowną. Na szczęście nie oznacza to, że szukając źródeł finansowania kolejnych inwestycji, musimy skierować uwagę w stronę ryzykownych form.

W takiej sytuacji warto bowiem udać się do dobrego doradcy finansowego, który pomoże znaleźć odpowiednią ofertę. Tym bardziej, że na rynku znajdziemy także kredyty dla spółek, których udziałowcy znaleźli się w rejestrze Biura Informacji Kredytowej. Takie kredyty mogą posłużyć do sfinansowania inwestycji nawet do wartości 3,5 miliona złotych i są wypłacane we wszystkich najważniejszych walutach.